5 TRENDÓW W DIETETYCE NA ROK 2017!

 

5 TRENDÓW W DIETETYCE NA ROK 2017 :

-żywność bezmięsna

-żywność funkcjonalna

-souping

-żywność lokalna

– powrót znad krawędzi

 

PRODUKTY  BEZMIĘSNE

Będą w cenie ponieważ są bardziej ekologiczne. Zbyt duże spożycie mięsa jest szkodliwe dla zdrowia co dowiodły liczne badania.

 

ŻYWNOŚĆ FUNKCJONALNA

Jest to najsilniejszy trend w żywieniu. Coraz częściej szukamy żywności, która może nam pomoc w odpowiednim odżywianiu. Żywność może być uznana za funkcjonalną, jeśli udowodniono jej korzystny wpływ na jedną lub więcej funkcji organizmu ponad efekt odżywczy. Wpływ ten polega na poprawie stanu zdrowia oraz samopoczucia i zmniejszania ryzyka chorób.

 

SOUPING

Jest to odchodzenie od diety oczyszczającej, detoksykacyjnej i poleganie na czystym sposobie odżywiania-poszukiwanie zbilansowanej diety. Tu właśnie zalecane są zdrowe, odżywcze i jednocześnie łatwe w trawieniu zupy.

 

ŻYWNOŚĆ LOKALNA

Nie ma nic lepszego dla zdrowia jak produkty produkowane lokalnie, szczególnie warzywa, owoce, strączki itd. Są one najlepiej przyswajalne i tolerowane przez organizm. Dlatego po chwilowym zachłyśnięciu się produktami egzotycznymi coraz chętniej sięgamy po produkty lokalne.

 

POWRÓT ZNAD KRAWĘDZI

Po wielu latach gdy modne były diety cud, diety skrajne (zero tłuszczu, zero cukru) odchodzą one do lamusa na rzecz dietetyki popularnej. Jest to spowodowana edukacja pacjentów przez dietetyków. Bardzo pocieszająca perspektywa dla zdrowia całego społeczeństwa.